Yeteneğini Keşfedemeyen Kadın! Edie Sedgwick

Yeteneğini Keşfedemeyen Kadın! Edie Sedgwick

Her insanın yeteneği mi vardır? Yoksa insanlar çalışarak mı yeteneğe ulaşır? Yetenek doğuştan mı, sonradan mı kazanılır daima tartışılan bir konudur.

Yeteneği olan bir kadın yeteneğini keşfedemediği için trajik bir yaşama sürüklenir.

Kim mi? Edie Sedgwick.

edie-sedgwick-1966-photo-jerry-schatzberg-b

Çok iyi resim çizebilen bu kadın yeteneğini okul sıralarında devam ettirerek eğitim ile birleştirir. Ancak bu kadar güzel resim çizen kadının hayalleri başkadır. Şöhretin kollarına iten bir yaşama doğru kendini sürüklemesi son derece trajiktir.

andy warhol

Okulu biter bitmez New York’a giden Edie şöhretin kapılarını Andy Warhol sayesinde aralar. Güzel bir yüzü olan Edie  resim yeteneğini bir kenara iterek sadece kısa filmlerde oynamaya başlar. Elbette Andy için Edie sadece güzel değildir. Aynı zamanda iyi resim çizmektedir. Çünkü Andy film yapımcısı ve yönetmenliğinin dışında aynı zamanda ressamdır. Onun şöhreti sadece kendisinedir. Kan emiciliğini, ezikliğini sonuna kadar kullanır. Kendisini yeteneği ile ifade etmek yerine başkalarının üzerinden para kazanmanın yollarına gider. Bu yüzden Amerika’da kısa filmler çekerek Fabrika kurar. Tüm çalışmalarını burada yapan Andy Warhol fabrikasına Edie Sedgwich de dahil eder. Andy Warhol’un de söylediği gibi “ileride bir gün herkes 15 dakika içerisinde meşhur olacak” sözlerini kurbanlarından biri olan Edie ile kanıtlamıştı. Güzel, yetenekli ama güçsüz bir kadının üzerinden giderek şöhretine kavuşmasını göreceksiniz bu gerçek hikayede!

Peki, Edie sadece kısa filmler mi bitirdi?

1200x630_199310_diana-vreeland-the-eye-has-to-travelFabrikanın etrafında olan bir moda ikonu tarafından da Edie keşfetmek hiç kuşkusuz kaçınılmaz olacaktı. Moda ikonu olan Diana Vreeland sayesinde modelliğe başlar. Kısa süre içerisinde “It Girl” haline kavuşan yani “seksapel sahibi kız” olarak anılan Edie için artık düşüş başlar. Gerçek bir şöhreti yakalayamayan ve müthiş şekilde düşüş yaşayan Edie alkolün, uyuşturucunun kollarında yok olup gider. Övgüler yağdıran Andy Warhol için artık Edie yoktur. Alacağını almış ve bir kadının üzerinden kazanacağını kazanmıştı.

Edie Sedgwich bu düşüşten sonra ne oldu?

Klinikte tedavi görmeye başladı. Tedavi gördüğü klinikte evlenmiş ancak 28 yaşında aşırı dozdan dolayı ölmüştür.

Bob-Dylan-Net-WorthEdie Sedgwick için hayatının en büyük pişmanlığı ise; onu Factory Girl bataklığından kurtarmak isteyen tek ve ilk aşkı Bob Dylan’ın peşinden gitmeyişi olmuştur. Onunla birlikte gitmeyen Edie daha sonra Bob’un evlendiğini öğrenir.

1960’lı yıllarda yaşanan bu hazin hikayede Edie Sedgwick için önemli olan 2 fırsatı geri itmesidir.  Birincisi resim yeteneği, ikincisi bir daha bulamayacağı aşkını bırakmasıdır. Belki de birçoğumuzun elde edemeyeceği ya da yakalayamayacağı değerlerin farkına varmayışıdır.

Burada şu soru aklıma geliyor? Hep sınırlarımızın ötesine geçip daha fazlasını istediğimiz için mi mutsuz oluyoruz? Yoksa bize zamanında gelen değerlerin farkına mı varamıyoruz? Her ikisi de olabilir. Çünkü Edie belki de yeteneğini fark edemeyecek yaştaydı ya da gençliğin verdiği heveslerle denemek istediği sonu olmayan bir yola girmesi ve bunu canıyla ödemesiydi.

Bir önceki yazımız olan Nokta Çalışması başlıklı makalemizde biristek, dersleri ve eğitim hakkında bilgiler verilmektedir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir