TESETTÜR GİYİMDE BARBİE BEBEKLER “OUT” GENÇ BÜYÜK BEDENLER “IN”

TESETTÜR GİYİMDE BARBİE BEBEKLER “OUT” GENÇ BÜYÜK BEDENLER “IN”

Moda dünyasında bir açığı kapatmak tüketici tarafından gerçekten çok mutluluk verici. Özellikle tesettür giyimde çok yol alındı, çok iyi yerlere gelindi. Ancak sektörde bir açığı kapatmak yine tek bir düzelikten ibaret mi? ya da işin kolayına mı kaçmak hala çözemediklerim arasında… İlk pardösümü aldığımda 18 yaşındaydım ve Ankarada’da bilindik firmalardan elbette setrms geliyordu. Şimdi, çok fazla firma, marka, özel tasarım varken neden hep küçük beden çalışılıyor. Neden hala ısrarla barbie bebek giydirme çabası içindeyiz anlamış değilim. Kesinlikle genç büyük beden konusunda ciddi bir açık olduğu dikkate alınsa eminim büyük rağbet görecektir.

z-begonya-cizgili-kap--vizon--metex-69745

Büyük beden yapılsa bile daha çok “anne tarzı” modeller ve renkler genellikle hakim.

begonya-cizgili-elbise-siyahampgri-metex5367a7858ceefmodanisacom_thumbKoyu renk kıyafetler büyük bedenin yıllardır vazgeçilmezi olmayı başardı. Hala bundan sıyrılabilmiş değiliz. Bu bile gerçekten çok az üretilmekte ve sınırlı sayıda tasarım ortaya çıkmaktadır. Anladık büyük beden her model tasarımı giyemez. Ama renkler neden her zaman koyu tonlarda oluyor?

n-onu-desenli-bluz-yesil--efraze-71297

Bu resimler eminim sektörde genç büyük beden eksikliğini fazlasıyla belli ediyor. Bu eksikliği tesettür firmaların online sayfalarında yorum kısımlarını okuyarak bile anlamak mümkün. Tüm tesettürlü bayanlar kızmakta, sürekli sesini duyurma çabası içindeler. Çünkü ihtiyaçları var ve bunu gideren firma sayısı oldukça az.

Çok ilginçtir ki; birkaç tesettürlü tasarımcı dikkatimi çekti. Kendileri büyük beden olmalarına rağmen tasarımları barbie bebek giydirmekten öteye geçememişler. Aslında birçok soru akla geliyor. Büyük beden olunca renkli giyinilemez mi? Büyük bedenler hep düz kıyafetler mi giymek zorundadır? Büyük bedenlerde neden penye kumaşlar ağırlıkta kullanılıyor? Büyük beden dış kıyafet konusunda daha hareketli tasarımlar yapılamaz mı? gibi daha birçok sorun var. Bu konuda moda tasarımcılar kesinlikle konuya el atmalıdır. Elbette büyük bedenlerde şunu kabul etmelidir ki; küçük bedenlerin giydiği her tasarımı üzerinize yakıştırmak mümkün değil. Her şeyin bir oluru var. Bundan dolayı büyük bedenlerin üzerine göre tasarlanacak çok şık kıyafetler yapılabilir. Mesela; önü kısa, arkası uzun tunikler rahatlıkla giyebilirler. Gerek günlük giyimde, gerek özel günlerde, okulda, işte, sporda, özel davetlerde rahatlıkla giyebilecekleri kıyafetler olmalıdır. Genç büyük beden bu anlamda sürekli sorun yaşıyor. Aslında toplum olarak çok uzun ve zayıf bayanlar değiliz. Kendimizden ve toplumun ağırlıklı kesiminden yola çıkarak bir şeyler değişmeli diye düşünüyorum. Herkes tek düze devam ederse bir tarafın açığı kapanmayacak ve giderek daha da açılacaktır.

Bir önceki yazımız olan GÜNEY KORE GÜZELLERİNİN ÖDÜL TÖRENLERİNDEKİ TARZLARI başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.2 thoughts on “TESETTÜR GİYİMDE BARBİE BEBEKLER “OUT” GENÇ BÜYÜK BEDENLER “IN””

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir