Sizin Hayalleriniz mi? Yoksa Ailenizin istekleri mi? “Derslerin Efendisi”

Sizin Hayalleriniz mi? Yoksa Ailenizin istekleri mi? “Derslerin Efendisi”

Yaklaşık 3 sene önce bir video izleyerek merak sardığım Güney Kore dizilerinden olan “God of Study” yani “Derslerin Efendisi” Kısa olması, hikayenin çabuk bitmesi, eğlendirmesi, rekabetin bile ahlak içerisinde yürütüldüğü Güney Kore dizilerinde beni en çok etkileyen kişinin kendi hayalleri olması. Evet, biz Türk insanının ne iş olursa yaparız dayatmasıyla değil oradaki yetişen gençlerin, cocukların kendisine hayalin ne? sorusunun yöneltilmesi beni çok etkileyen sebeplerden. Gerçek hayatta bu böyle mi? bilmiyorum ama, dizilerinde her bireyin bir hayali olması ve o hayaller ile kendine hedef çizerek kemikleri yerinden ayrılıncaya dek çalışması. Durum böyle olunca Kore dizileri benim için yüreğimin en özel köşesinde yer alıyor. Ki, ben yabancı film ve dizi izleme konusunda oldukça tembel biriyim. Pek haz alamayacağımı düşünürken kısa süreliğine seyrettiğim bir video ile hala seyretmeye devam ediyorum. Derslerin Efendisi ise; çok merak ederek 3 günde bitirdiğim dizilerin ilkidir. Peki, bu dizide anlatılanlar neler? Hep birlikte kısaca özet geçelim ve belki sizde kendinize bir hayal çizersiniz. 😉

Konusu şu şekilde;

çok sıradan bir avukat Kong Shuk okulun asi, tembel ve laf dinlemez öğrencilerine karşı öğretmenlik yapmaya kendini adar. Mesele 5 tane öğrenciyi Kore’nin yüksek prestijli üniversitesine yerleştirebileceğine dair söz verir. Ancak bu verilen söze kimse inanmaz. Çünkü öğrencilerin alt yapıları Kore’nin en kötü üniversitesine bile yerleşmeye yetmeyecek kadar berbattır. 5 öğrencinin hayatını değiştirecek olan Avukat inancı ile onları istediği üniversiteye yerleştiremezse okulda açılan özel sınıf kapanacak ve okul elden gidecek. Ülkenin en berbat lisesinde okumanın verdiği dezavantajdan dolayı okulun elden gitmesi söz konusuyken Avukat işini değil mezun olduğu okuldaki öğrencilere istediklerinde neler yapabileceğini öğretmenin peşindedir.

gOkula gelen avukatın ta kendisi. Başlarda katı ve aşırı kuralcı olduğunu zannedip ardından ilerleyen bölümlerde öyle olmadığını anlamak çok keyif verecek.

14367972Han Soo Jung, okulun en tatlı, iyiliksever ve öğrencileri için kendini paralayan İngilizce öğretmenidir. Ancak İngilizce öğretmesi konusunda öğrencilere yeterli gelemeyecek ve 5 öğrencinin sınava hazırlanma sürecinde başka bir öğretmenin getirtilmesi ile bir süre kırgınlık yaşayacak.

64589291Hwang Baek Hyun, okulun en asi öğrencilerinden birisi. 5 kişi arasında özel öğrenci olmaya bir sebepten dolayı kabul ediyor. Aslında niyetinde okumak yok ancak ilerleyen zamanlarda çocukken ne olmak istediği aklına gelir. Bakalım çocukluk hayalini gerçekleştirecek mi?

iNa Hyun Jung, süslü, güzel, marka düşkünü, zengin bir ailenin kızıdır. Hiçbir derdi yokmuş gibi gözüken, maddi konularda eksiksiz ve kusursuz hayata sahip bu güzel kız aslında çocukluğundan beri yalnızdır. Annesi ve babası kariyeri için onu hep yalnız bırakmıştır. 5 kişinin arasına gelmesinin sebebi aşık olduğu çocuk oraya katılır. Derslerde iyi olsa bile aslında onun Resim yeteneği vardır ve bakalım kendi hayalini bulacak mı?

yGil Pul Ip, annesinin sürekli yeni aşıkları ile vakit geçirmekten kızıyla ilgilenmemesi derin yaralar açar. Ancak o hep saygılı bir evlat olmuş ve sakinliği ile tanınmıştır. Derslerine çalışsa bile kötü bir okulda okumanın dezavantajlarını yaşar. Denemekten zarar gelmez diyerekten 5 kişinin arasına girmek için özel sınıfa dahil olur. O Kore’nin en iyi üniversitesine girmeye hak kazanan iki kişiden biridir 😉

fHong Chan Doo, dans etmek onun tek hayali! Ancak ailesinin istekleri ile yaşamak zorunda olan ve gizli gizli dans eden yürekli adam arkadaşlarının peşine giderek özel sınıfa katılır. Küçük bir tüyo o aslında üniversiteyi kazanır. Fakat, tercih yapmaz. Onun hayali dans etmektir. Bakalım, sonunda neler olacak?

üOh Bong Goo, ders çalışmaya çalışan ama nereden başlayacağını bilmeyen ve uykuya yenik düşen sevimli bir öğrencidir. Boş zamanlarında ailesinin restoranında yardımcı olmak için keyifle çalışır. Ancak okumak isteyen bu adamın en büyük zaafı uykudur. Peki, bu sorunu çözecek mi dersiniz? Kore’nin en iyi üniversitene giren iki kişiden biridir.

Bu 5 öğrenciye ders veren öğretmenlerde ayrı bir olaydır. Her birinin kendi meslek dallarında başarılar elde etmesi ve alışılmışın dışında olan tarzları oldukça eğlendiriyor.

hhhhhKendi evinde küçük çocuklara eski yöntemlerle matematik öğretmeye çalışan bir deli. Aslında deli değil ben öyle dedim. Çünkü ilk başlarda öyle bir izlenim veriyor. Matematiği ders olarak değil bir oyun olarak öğretmeye başladığında tüm öğrencilerin çok kolay şekilde ilerlediği görülmektedir. En önemlisi matematik çalışırken düşünmeyi değil her şeyi kağıda yazarak ilerlemeyi ısrarla söyleyen bir dahidir aslında o 😉 Ayrıca avukatın eski öğretmenlerinden 🙂

çççççİngilizce öğretmeni! Kalıplaşmış kuralları düz yazı halinde ezberletmek yerine çocuklara dans ederek müzik eşliğinde İngilizce’yi öğretiyor ve  bunda oldukça başarılıdır. Ancak onun okula giriş nedeni içten pazarlıkçı olmasıdır. Sırf şöhreti uğruna çocukları kullanacak ve gazetelerde çıkmasına neden olarak ülke genelinde okulun telefonları hiç susmayacak. Peki, bu durum böyle mi devam edecek dersiniz? İnsanın özü iyidir ve iyi olan her zaman kötülüğü yener. 😉

Güney Kore dili edebiyatından başlayarak tüm dersleri temelden öğrenmeye çalışan 5 öğrenci ve kısa sürede en iyi üniversiteye girme hayalleri. Aslında avukatın bu öğrencilere anlatmak istediği çok başkadır. Herkes üniversite okumak zorunda değil ya da insanlar ailelerinin istedikleri meslekleri yapmamalıdır. Burada avukat bu 5 öğrencinin yetenekleri ve hayalleri doğrultusunda ilerlemesini gösteriyor. Nitekim dizinin sonunda öyle oluyor. Sadece 16 bölümlük ve her bölümü 60 dakikalık olan bu diziyi seyredin. Keyif alacak ve çok şey öğreneceksiniz. Dizinin sonunda kendinize şu soruyu sorun. Sizin hayalleriniz mi? yoksa ailelerinizin istekleri mi? İyi seyirler!

 

 

Bir önceki yazımız olan RESİM VE TASARIM YAPMAK ARASINDAKİ FARK başlıklı makalemizde arasındaki farklar, eğitimi ve ilk ders hakkında bilgiler verilmektedir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir