RAMAZAN ÇOŞKUSU ANKARA’DA BİR BAŞKA GÜZEL

RAMAZAN ÇOŞKUSU ANKARA’DA BİR BAŞKA GÜZEL

Kalabalık bir ailede büyümenin güzelliğini Ramazan ayında yaşarız. Sahur ile başlayan eğlenceli ve esprili bol soframız telaşlı bir şekilde geçer. Annem ve babam evin neşesi diye seslenir. Kardeşlerimle bir araya geldiğimde o neşe iki katına çıkar. Abim ve ablamın evlenmesi ile birlikte o sofrada üç kardeş kalsak bile anın güzelliğini yaşamaya devam ederiz. Anın güzelliğini Ramazan ayında yaşamak elbette bir başkadır. Rabbimin verdiği bu sıcacık aileye ne kadar şükretsek az. Bulunduğumuz konuma şükretmek için en büyük sebep tekrar Ramazan ayına kavuşmaktır. Ramazan ayı aslında yeme, içme, gezme, eğlence ayı değildir. Elbette tüm nimetlerden istifade etmek gerekiyor. Özellikle sahur, iftar ve sohbet anlarında yenen yemeklerin hiçbirinden sorgu-sual olmayacağından dolayı bize sunulan nimetleri tüketmeliyiz. Ancak Ramazan ayının önemine dikkat çekerek bol ibadetle geçirmeye özen gösterelim. Kuran’ın indirilmeye başlandığı bu ayda bir kere olsun hatim yapmalı ve kesinlikle meal okumalıyız. Teravih namazları camilerde olmasa bile evinizde rahatlıkla kılabilirsiniz. Teravih namazlarının her güne ait bir anlamı vardır. Efendiler Efendisi (sav) ne güzel buyurmuş;

“Allah-u Teala Ramazan orucunu farz kıldı. Ben ise; gece ibadetini (teravih namazını) farz kıldım. İnanarak oruç tutan ve gece ibadetini yapan kişi anasından doğduğu gün gibi günahsız kalır.” 

Ankara’da arkadaşlarınızla ve aileniz ile güzel bir Ramazan programı geçireceğiniz mekanlar arasında hamamönü oldukça eğlenceli, huzur verici bir atmosferi vardır.

hmmonu_iftar_1

Gitmek nasip olursa güzel kareler ile bloğumda muhakkak olacağım.

images

Bunun yanı sıra Ulus Hacı Bayram Veli camiinde hem iftar yapabilir, hem de teravih namazınızı kılarak Ramazan ayını dolu dolu geçirebilirsiniz.

 

kitap-fuariAnkara’da olup Ramazan günlerinde Kocatepe kitap fuarına gitmemek olmaz. Sizde benim gibi kitap canavarı iseniz; muhakkak tavsiye ederim. Ardından Kocatepe camisinde teravih namazı ile günü noktalamış olursunuz.

Malum Ramazan ayı yaz aylarında olduğu için insanlar kaygı çekmektedir. Hatta şimdiden Ramazan’dan sonra gibi sözler ile işlerimizi ve yapacaklarımzı bir ay sonra atıyoruz. Aksine bu ayı günlük işlerimiz ile dolu dolu geçirerek yanına harika programlar eklediğimizde büyük bir lezzet alacaksınız. Şahsım adına okumak istediğim ve rafımda bekleyen birçok kitabım var. Onları okuyarak listeme yeni programlar ekliyorum. Böylece Ramazan’ı bol bol doyasıya geçirmenizi dilerim. En önemlisi dualarımızda birbirimize yer vermeyi unutmayalım.

Huzur verici sesi ile dinlemekten keyif aldığım Taha Akkor ile hayırlı Ramazanlar dilerim.

 

Bir önceki yazımız olan SMOKİN YELEK TASARIMIN DETAYINDA YAPILAN HATA başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir