Pınar Şems Tasarımları Artık Değişmeli

Pınar Şems Tasarımları Artık Değişmeli

Her tasarımcının bir çizgisi vardır ve onu yansıtır tasarımlarına.  Ancak bazı tasarımcıların çizgisi olmadığını aynı ürünün durmadan farklı kumaşlara uygulamasından anlaşılıyor. Hem yazlık olanını, hem kışlık olanını yapmak bir tasarım değildir. Bu olsa olsa tasarım yapmayı bilmeyen birinin tüketiciye ne istersek giydiririz mantığıdır. İlk zamanlarda yaptığı ürünler her ne kadar çok beğenilse ve satılsa da artık bir şeyler değiştirilmeli diye düşünüyorum.  Daha önce bir yazımda da belirtmiştim. Moda tasarım ve illüstrasyon kitaplarında birçok teknik var. Eğer sen tasarlamayı bilmiyorsan bir tasarımcı al yanına. Sonuçta tasarlanan ürünlerin fiyatları da o kadar düşük değil. Aksine oldukça uçuk fiyatlarla verev etekler, kloş elbiseler yapılıyor. Elbette verev ve kloş etek çok güzel. Hatta tesettür giyimde herkesin rahat etmesi açısından kullanılan modeller. Ancak biraz daha kendinden bir şeyler katmalısın.

Mevsimlik-Kap-1706-Mint-Yeşil-Pınar-ŞemsBu kap modeli ilk çıktığı sene çok beğenmiştim. Hem krep olanı, hem de keçe kumaştan yapılarak bu sezon yine karşımıza çıktı. Hayır, bu modeli üretici bir  firma yapsa ses etmem. Ama, sen bir tasarımcıyım diyorsan aynı modelleri artık göz önünden kaldırmalısın. Hiçbir şey yapamıyorsan lütfen o kapatmak için kullanılan aksesurları değiştir.

pinar-sems-bakir-buyulu-abiye-elbise-10609-32-B-500x500Değişmeyen Pınar Şems klasikleri abiyeler. Üst kısım ayrı bir renk, alt etek ayrı bir renk şeklinde yapılması oldukça sıkıcı olmaya başladı. Bir şey söyleyim mi? Bu şekilde iki parçalı olan her kıyafet boyu daha da kısa gösterir. Türkiye’de bulunan kadınların boy ortalamasını göz önüne alırsak bu çizgiden çıkmanı tavsiye ederim. Kişiyi hem daha fazla kısa, hem de kilolu gösterecektir. Hiçbir bayan kilolu gözükmek istemez hem de şık olmak için aldığı bir kıyafet içerisinde. Abiyeler için son kez söyleyeceğim bir şey var. Lüften! abiyede sürekli pul, parlak bir şeyler kullanmayın. Abiyenin mantığı pullar, payetler, taşlar değildir. Bazen yaptığınız muhteşem bir tasarım abiye ile herkesi şaşırtmak mümkün olabilir. Parıltısız bir abiye tasarlamak için tok duran kumaşları ve kumaşın kendinden yapılan aksesuarları tercih edin. 😉

bağlamalı yakaBağlamalı yakalar! Oldukça zarif, oldukça şık duruyor. Yine her sezon evire çevire gözümüze gözümüze sokan bu modeller artık değişse nasıl olur? Asimetrik kesim yakalar kullan mesela ya da çift yakalar dene, olmadı bebe yaka yap. Model güzel duruyorda sürekli bağlama olması sıkıcı hal alıyor. Özellikle sizin tasarımlarınızın hayranı olan biri farklı bir model göremeyince haliyle benim düşündüklerimi düşünecek ve normal olarak almayacak. Kısacası, etek, elbise, kap, abiye modelleriniz tamamen birbirinin kopyası. Sürekli kendi içinizde kendinizi kopyalamanız sizi tasarımcı yapmıyor. Artık biraz daha değişik tasarımlar görmek istiyoruz. Başarılar! 🙂

 

 

Bir önceki yazımız olan RESİM VE TASARIM YAPMAK ARASINDAKİ FARK başlıklı makalemizde arasındaki farklar, eğitimi ve ilk ders hakkında bilgiler verilmektedir.1 thought on “Pınar Şems Tasarımları Artık Değişmeli”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir