MEYİLLİ ZITLIK NEDİR?

MEYİLLİ ZITLIK NEDİR?

Gerek tasarım yaparken, gerek kombin yaparken renklerin kullanışı bizim için oldukça önemlidir. Özellikle giyinmeyi seven kadınlar için renkler ve uyum söz konusu ise; hemen dikkate alınır. Renkleri genellikle sezon trendlerine göre kombin yaparız. Birkaç sene öncesine kadar çantası ayakkabısı aynı renk uyum varken bu sezon neon zıtlıkları yaşanmaktadır. Meyilli zıtlık, sıcak soğuk renkler, koyu-hafif zıt renkler vardır. Bunları renk çemberi oluşturarak görebilirsiniz.

web_tasarim_renk_uyumu_1Büyük bir ustalıkla hazırlanan renk çemberi sanatçı Johannes Itten aittir. Renklerdeki kusursuz geçişler dikkat çekiyor. Her rengin karşısındakiler zıtlığı gösteriyor. Zıtlıklara geçmeden önce çemberde görülen renk geçişlerine dikkat çekmek istiyorum. Çemberin iç kısımındaki üçgende 3 tane ana renk var. Diğer kısmındaki 3 renk ise; ikincil renklerdir. Bu ana renklerin ikisinden tek bir renk meydana gelir. Örnek verecek olursak kırmızı ve sarı birleşiminden turuncu meydana gelir. Kırmızı ve maviden ise; mor ortaya çıkar. Renk çemberinin etrafında da renklerin diğer versiyonları bir ahenk içerisinde devam eder. Tasarımlarda özellikle tek renk kullanılmadığı için hemen zıt renkler devreye girerler.

web_tasarim_renk_uyumu_2Kırmız ile yeşil, sarı ile mor, mavi ve turuncu bunlar meyilli zıtlık içerisine girerler. Renk çemberini dersimizde işlerken özellikle hocalarımızın dikkat çektiği bir konudur. Meyilli zıtlıklar uyum haline geldiği zaman asla kendilerini boğmaz aksine ikisi birden ortaya çıkarlar. Renk çemberinden ve zıtlıklardan yola çıkarak sizde sezonun trendlerini tercih edebilirsiniz. Neonları bir araya getirmek bu sezonun en önemli parçasıdır.

97263751_tn70_0Sarı ve mor zıtlığı,

mint-bileklik-neon(13)225Kırmızı ve yeşil gibi çevrenizde birçok tasarımdan, doğadan yola çıkarak renklerin uyumunu yakalayabilirsiniz. Renk çemberi ve meyilli zıtlık size yardımcı olacaktır.

Renk çemberi etkinliği ile yazıma veda ediyorum. Bu çember umarım size çok yararlı olur.

Bir önceki yazımız olan SMOKİN YELEK TASARIMIN DETAYINDA YAPILAN HATA başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.7 thoughts on “MEYİLLİ ZITLIK NEDİR?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir