Kumaşlar Kaça Ayrılır?

Kumaşlar Kaça Ayrılır?

Giyim ve moda, her ne kadar büyüleyici iki kelime olsa bile mutfağın arkası hep daha etkili gelmiştir bana. İşin derinlerine, temeline inebilmek ve orada geçen emeğin hangi süreçlerden gelmesine dokunabilmek ayrı bir tutkudur. Kumaşın ipliğin doğada nasıl işlendiğine, topraktan çıkan bitkiden ipler elde edilmesine, hayvanların kendi bedeninde oluşturduğu ipliklerin büyüleyici bir hale gelişine kadar etkileyicidir. Gözlerini kapatır  ve topraktan çıkan bitkinin bir canı olduğunu hayal edersin. Tıpkı sen gibi bir canlıdır. Nefes alışı, hayata tutunuşu sana benzer. Sadece biraz daha savunmasızdır. Ancak üretkendirler. Sana  yani tabiata daima bir hediyesi vardır. Bu yüzden kumaşların dokunmadan önceki hali ilgi odağım oldu. Üniversite de en çok dokuma derslerini sevdim. Küçük dokuma tezgahımıza küçük motifler dokurken kaybettim kendimi. Bundandır belkide kumaşın kaça ayrıldığını unutmayışım.

Peki, kumaşlar kaça ayrılır? Üçe ayrılır;

  1. Dokuma kumaşlar
  2. Örme kumaşlar
  3. Dokusuz kumaşlar olmak üzere üç çeşittir.

dokuma kumaşlar

Dokuma kumaşlar daima iki ipliğin  birbiri üzerinden ve altından geçmesiyle meydana gelirken,

örme kumaşlar

örme kumaşlar ipliklerin birbiri içinden geçerek ilmek oluşturmasıyla ortaya çıkar.

Dokusuz-yuzeyler

Dokusuz kumaşlar ise; daha çok tela ve keçe tarzı preslenmiş kumaşlardır. Genelde kıyafet tasarımında değil dolgu ve süsleme malzemesi olarak tercih edilir.

Bir önceki yazımız olan Nokta Çalışması başlıklı makalemizde biristek, dersleri ve eğitim hakkında bilgiler verilmektedir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir