Kadın Giysi Kalıplarında Pens Hesaplaması

Kadın Giysi Kalıplarında Pens Hesaplaması

Blog açmak istememin en büyük nedeni online dersler vermekti. Artık sırası geldiğine inanıyorum ve kesinlikle tam zamanı. Ne öncesi, ne sonrası işte bu ilk dersin yayını tam zamanıdır. İlk dersimde kadın giysi kalıplarına geçmeden önce pens hesaplamalarını vermek istiyorum. Bir hocamdan öğrendiğim pratik bir bilgi ve oldukça kalıcılığı yüksek. Bazı kişiler giyilen kıyafetin ne büyük emeklerle ortaya çıktığına değilde daha çok malzemesinin fiyatlandırılmasına bakar. Ancak vücuda göre uyum sağlayan, form kazanan bir kıyafeti yapabilmenin en temeli güzel, kusursuz kalıp çıkartmaktan geçiyor. Bu yüzden direk kalıp derslerine geçmek yerine hesaplamaları kavramak en güzelidir. İnsan vücudunun her yeri yuvarlaktır.

2013316105816_dsc_0315

Özellikle kadın vücudunun tüm kıvrımları son derece yumuşaktır. Bu yuvarlaklığı toparlamak için bir dikişe ihtiyacmız var ve biz buna pens diyoruz. Hatta göbeği biraz  fazla olan bayanlarda çift pens atılır. Mesela kamburlu kadınların sırt kısmına pens çalışması mutlaka yapılır. Vücut formuna göre pensler her zaman kalıplarda vardır. Dahası göğüs, bel ve kalça arasında hep ölçü farklılığı var. Bu farklılığı toparlayıp ortaya sanatsal anlamda güzel bir kıyafet çıkarabilmek için pens gerekiyor. Kabaca tabir edecek olursam örneğin; bel ve kalça arasındaki o boşluğu toparlamak adına bir dikiş girilir. Dikiş sonrasında giysiye estetiklik katılır. Bir başka örnek ise; soyulmuş portakalı düşünün ve aralarını açın. Portakalı ayırdığınızda aralarında boşluklar var ve bu boşlukların toparlanması gerekiyor. Yani insan vücudunun her yerinde bir portakal var. Amaç o yuvarlaklığa düz kumaş giydirmek değil. Nasıl ve neyle toparlarız. Tüm amaç budur.

Etek kalıbındaki ölçüleri baz alarak yazıyı bitirelim.

Bel: 68+2=70/2=35

Kalça: 96:2=98/2=49

Görüldüğü gibi bel ve kalça arasında fark var.

49_35=14 santimetre elimizde kalan fazla ölçü biz bunu yanlara, ön kısma ve arkaya eşit bir şekilde dağıtarak giyilebilecek etek haline getireceğiz.

Yan penslere 4, 4er santimetre, arka pense 3,5 santimetre ve ön pense 2,5 santimetre vererek eşit şekilde dağıtmamız sonrasında kalıbımızı çıkartmaya başlayabiliriz. Pens hesaplamaları neden gerekli diye merak edenler artık bu konuda bilgiye sahipler. 🙂 o zaman ilk derse geçelim.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir