İspanyol Ebrusunun Hikayesine Dokunuş

İspanyol Ebrusunun Hikayesine Dokunuş

Ebru sanatının Osmanlı geleneğinden geldiğini bilmeyen yoktur. Ancak tam olarak tarihi bilinememekle beraber en eski ebrunun 1447 yılına ait olduğu söylenerek Topkapı Sarayında yer alıyor. Ebru çeşitleri sınırsız olsa da asıl dikkatinizi çekecek olan İspanyol Ebru modelidir. Neden adına İspanyol denmiş? Bu ebrunun ne gibi bir özelliği vardır?

ispanyol ebrusuAnlatıldığına göre Osmanlı’da usta ve çırak arasında geçen diyaloglar sonrasında ortaya çıkıyor. Ustanın yanında çalışan İspanyol bir genç var. Bu genç bir gün çok fazla içmiştir. Ebru teknesinin başına geçen genç sarhoş haliyle boyaları suya sıçratmaya başlayarak kağıdı yerleştirir. Anck kağıt düzgün bir şekilde yerleştirmesi imkansızdır. Çünkü kafası ayık değil. Kağıdı yerleştirdiği sırada sarhoşluktan titreyen genç sabaha kadar çalır.

ispanyol ebruSabah vaktinde ustası gelerek olanları görünce gence okkalı bir tokatı yapıştırır. Kendine gelen gence bunları nasıl yaptığını sorarak bir yandan da ebruları incelemektedir. Genç bu defa sarhoşluktan değil korkudan titrer. Ve titremenin etkisiyle çok daha dalgalı ebru ortaya çıkar. Sonrasında adını İspanyol Ebru olarak alan yani sarhoş ebru modeli İspanyollara özel kalır. Bu kadar güzel İspanyol Ebrusu çıkartmak için sarhoş olmanıza gerek yok. 🙂 Yapmanız gereken ustanızı dikkatlice dinlemek ve uygulamaya geçmektir. Bu şekilde hazırladığınız ebrularınızı presleterek Amerikan servisi şeklinde hazırlatarak hediye edebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Nokta Çalışması başlıklı makalemizde biristek, dersleri ve eğitim hakkında bilgiler verilmektedir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir