Hayatım Üç Hece “Bir İs Tek”

Hayatım Üç Hece “Bir İs Tek”

Biristek beni anlatan üç heceden ibaret. İlk duyanlar bunun “bir istek” ile alakası olduğunu sanıyor, ama tamamen farklı. Eee tabi genellikle soranlar bile var. Hatta bazı zamanlar çevremde espri yapanlar oluyor. Bir isteğim var yardımcı olur musun? gibi… 🙂 Gizemli ve büyülü bir tarafı olmasa da hayatımı anlatıyor işte. Biristek içinde bir ben varım… İlk hecesi “Bir” Vahide’nin anlamından esinlenerek ortaya çıkmasında bana yardımcı oldu. Çok da güzel oldu.
Dünya bir ülke olsa başkenti“is”tanbul olurdu. Asırlardır birçok medeniyeti içinde barındırmış, birçok savaşa, barışa şahitlik etmiş, destanlar yazılmış bu şehre herkes gibi bende çocukluktan beri hayranım. Üstelik hiçbir şekilde görmeden…

ist-rumeli-hisari

Belkide ben Rumeli Hisarı gibi boğazkesenin yapıtına vuruldum. 3 senede bile bitemeyecek bir yapıtı 3,5 ay gibi kısa sürede inşaa edilmişti. İşte bu kadar kısa zamanda muazzam dizaynın ortaya çıkması her defasında hayran bırakıyor.

ist-ayasofya-4    Belkide Ayasofya’nın yıllarca birçok medeniyete tanıklık edişi… .

İstanbul’u görmeden seven biri olarak nedense bu şehirde yaşamak gibi bir hayalim yok. Öyle bir aşk ki bu koyamıyorum kendimi İstanbul içine… Sanki burada yaşarsam ona olan sevgim ve hayranlığım yok olacakmış gibi… Ama her dönüşümde de yüreğimde buruk bir acı… Yani ne onunla ne onsuz. İstanbul’u gezme fırsatını pek bulamasam da gezdiğim ve gördüğüm yerler hayranlığımı daha da artırıyor.Ömrüm boyunca bir kere olsun karış karış gezmeyi istediğim şehir, fani dünyadan baki hayata göç ettiğimde beni buraya gömün dediğim ve hiç tanımadan sevdiğim şehir, biristek isminin meydana gelmesinde ikinci heceye büyük bir katkısı var.
tek”stile dair her şey beni çağrıştırıyor. İlkokul ve ortaokul yıllarında başarılı olamayan birinin o yaşlarda kendini keşfetmesidir aslında kesmek, tasarlamak, biçmek, dikmek, işlemek… “İş eğitimi ve el sanatları” dışında diğer derslerde başarılı olamadım. Bu derslerde ise; sınıfta oldukça güzel ve o yaşlarda bir çocuğun çıkarabileceğinden daha iyi işler çıkarmıştım. Proje ödevlerimiz olurdu. Aynı dönemde okuyan arkadaşlar iyi bilirler. İlk etamin seccade işleyişim, makrome yapışım, alüminyum levha tasarlayışım ve daha niceleri… O yıllarda karar vermiştim. Liseyi hazır giyim kız meslek lisesi olarak okuyacağım ve bunun üzerine yoğunlaşacağım diye… Oldukça kararlı biriyimdir. Çocukluktan gelen bu hayalimi biraz olsun gerçekleştirdim. Henüz bir şey olabilmiş değilim. 🙁 Hazır giyim ve ardından üniversitede tekstil bölümünü daha sonrasında olgunlaşmada moda tasarımını bitirdikten sonra çeşitli ev dekorasyonları kursuna katıldım. Mesleğine âşık biri olarak hayatımı ve beni anlatan “BİR” “İS” “TEK”… bloğumda özgün içerikler, bilgili paylaşımlar olacağı konusunda kendime güveniyorum.