HATAY’DA KEŞFETTİĞİM MEŞHUR MENENGİÇ KAHVESİ

HATAY’DA KEŞFETTİĞİM MEŞHUR MENENGİÇ KAHVESİ

Menengiç kahvesini ilk olarka Hatay’da keşfettim. Oldukça yumuşak bir tadı olan kahve sütle yapıldığı zaman güzel oluyor. Su ile yapılan biraz daha ağır olmaktadır. Tercih tamamen size kalmış. Menengiç kahvesi güneydoğu anadolu ve doğu bölgelerinde yetişen bir çeşit meyvedir aslında. Yeşil ve küçük taneler olarak yetişen meyveyi enerji vermesi için bal ile bir kavanoza karıştırarak günlük bir tatlı kaşığı şeklinde tüketenlerde vardır. Ancak doğu tarafı bu meyveyi çekerek kahve şeklinde çok yoğun bir şekilde tüketiyor. Eğer giderseniz muhakkak tatmanızı ve kendinizi stoklamanızı tavsiye ederim. Çünkü ben henüz marketlerde göremedim.

fft5_mf767048-horzmenengiç kahvesinin kanser önleyici özelliği de olduğu söylenmektedir. Gelecekte çok gözde bir kahve haline gelecek gibi gözüküyor.

DSCN8455Marka vermek istemiyorum ama, tüm kahvelerin üzerinde yazıyor. Benimde daha önce tükettiğim markalar arasındadır. Kavanozu açtığınız zaman yağ yoğunluğu göreceksiniz. Kesinlikle endişe etmeyin. Çünkü menengiç çekilirken kendine has yağı vardır. Kahve yapacağınız zaman bir kere karıştırmanız yeterlidir.

Kahveyi pişirmek için bir fincan süt, 1 tatlı kaşığı menengiç kahvesi ve bir küp şeker yeterlidir. Ben az şekerli tükettiğim için bu bana oldukça yeterli geliyor. Cezveye sütü, kahveti ve şekeri koyarak pişirin. Genellikle kahveyi karıştırarak pişiririm. Bazıları köpüğü çıkmaz desede bu şekilde hem köpüğü daha çok çıkıyor, hem de menengiç biraz zor eridiği için karıştırıyorum. Daha sonra bir taşım kaynatarak altını kapatıp fincana servis yapıyoruz.

10356749_772553579462253_7144618130577227856_nBana küçük fincan pek yetmiyor 🙂 normalde pek kahve sevmesem bile bunun lezzetine bayılıyorum. Afiyet olsun…

Bir önceki yazımız olan AĞLAYAN KEK TARİFİ başlıklı makalemizde ağlayan, kek ve tarifi hakkında bilgiler verilmektedir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir