Güne Renk Katan Lale Ebru

Güne Renk Katan Lale Ebru

Yoğun işler, çizimler derken ruhumu ne dinlendiriyorsa mutlaka ona yöneliyorum. Bugün atölyemde yazı yazmaktan çok fazla sıkılınca ebru yapmaya yöneldim. Önce oda içerisinde biraz düzenleme yapıp, kitreli suyu tekneye boşalttım. Sonrasında suyun dinlenmesi için üzerini gazete ile kapattıktan sonra boyaların durumunu kontrol ettim. Boyalarda istediğim kıvamı elde edince geçtim teknenin başına. Bir de ne göreyim suyun yüzeyinde yüzen bir kız çocuğu. Dedim ortalarda da kimse yok. Bugün atölyeye kimse de gelmedi. Uzun uzun suyun yüzeyinde birbirimize baktık. Dokunmaya çalıştık ama parmaklarımız dalgalarla buluşunca kendi yansımam olduğunu fark ettim. 🙂 Çalışırken öyle dalıyorum işte.

lale ebru

Sonra aldım sarı rengi, yanına gri kavanozu, ardından yeşili, hemen sonrasında kırmızı ve fırçaları elimde vurmaya başladım.

Sarı ve ardından gri ile battal ebruyu oluşturdum. Ardından yeşilleri su üzerine istediğim sırayla damlatmaya başladım. Çünkü öncelikle yaprak yapmalıyım.

yaprak yapımıYaprakları hazırladıktan sonra çektim yanıma kırmızı kavanozu sonra başladım istediğim yerlere boyadan damlatmaya… En güzeli suyun üzerinde dağılışı ve sonra hafiften toparlanışı. Lalelere şekil verdikten sonra kağıdı yavaşça suyun üzerine bırakarak bitirdim. Ebru sanatında suyun üzerine düşen yansımalar varlığı ve yokluğu derinden hatırlatıyor.

Not: Kursumuz için biristekceyiz@gmail.com adresine bilgi almak için mail atabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Orlon İpten Sepet Örgü Modelleri başlıklı makalemizde biristek, dekoratif ve diy hakkında bilgiler verilmektedir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir