Giyim Nedir?

Giyim Nedir?

Giyim; İnsan vücudunu dış etkilerden yani iklimsel koşullardan korumak ve aynı zamanda örtünmek amacıyla ortaya çıkan temel bir ihtiyaçtır.

Giyim, insanlık tarihi kadar eski olsa da günümüzde giyinmek çok daha farklı bir boyuta ulaştı. Hiç şüphesiz insanlar giyinme ihtiyacını sanata ve süse dönüştürecek buna moda diyecekti. Giyimden modaya kadar oluşan süreç oldukça estetiktir. Ancak günümüz modasının evrimleşme süreci, insanın giyinme ihtiyacını karşılamasından ziyade görsel bir şova dönüştü. Bir nevi moda bize değil biz modaya hizmet ediyoruz. Vücudumuzu korumak ve örtünme ihtiyacımızın basitliği artık oldukça zorlaştı. Bu zorluğu aşabilmek için insanlar öncelikle neden giyinmeleri gerektiğini bilmeleri ve öğrenmeleri gerekiyor.

Neden Giyiniriz?

Giyinmek yeme-içme, barınma gibi temel bir ihtiyaçtır ve sınırlıdır. Ancak iktisadın tanımına göre insan ihtiyacı sınırsız olarak karşımıza çıkarılsa da temel ihtiyaçlar daima aynı ve değişmez. Zamanla toplumlar, kültürler bu ihtiyaçları oluşum ve gelişim sürecini değiştirerek ihtiyaçları lüks haline getirir. Lüksten biraz olsun arınabilmek için giyinmenin tam olarak ne anlama geldiğini kavrama zamanıdır.

Giyimin tanımına göre insanlar 2 sebepten ötürü bu ihtiyacını gidermelidir.

  1. İklimsel koşullar
  2. Örtünme gereksinimi

İnsan yazın sıcağından da, kışın soğundan da vücudunu korumak ister. Yazın bitkisel liflerden sıcağın etkisinden serinlemek, kışın hayvansal liflerden soğun etkisinden ısınmak için giyiniriz. Yaz aylarında biraz daha bol kyafetleri giyerken, kışın daha sıkı kıyafetleri giymememizi bedenimiz bize daima komut verir ve bu komutlardan kaçamayız. Bunun için giyinmedeki ilk koşul iklimleri göz önünde bulundurmaktır.

Peki, örtünmekten kasıt nedir?

Günümüzde örtünmek dendiği zaman hep bir dini terim akla geliyor. Fakat örtünerek giyinmek yerleşik hayatla birlikte ortaya çıkar.  Çünkü giyinmenin tarihi Sümerlerle birlikte başlıyor. Tarihin sümerle başlaması, insanların yerleşik hayata geçmesi ve toplumda bir arada bulunulması insanların bedenlerini biraz daha örterek giyinmesine itmiştir. Genellikle biraz daha toplum içerisine çıkarken örtünmeyi dikkate alırız. Özel hayatımızda oldukça esnek, rahatken toplumda biraz daha titiz davranırız.  Bana göre örtünerek giyinmekten kasıt vücut anatomisine uygun olarak kıyafetler tercih edilmelidir.

Her birey kendi bedenini tanır. Bedenini dinleyen ve bedeninizin size en uygun kıyafeti seçmesi sonrasında giyinmeye dikkat etmelisiniz. Burası çok önemli ve gerçekten bedenimize göre mi giyiniyoruz? sorusunu kendimize sormalıyız. Son yıllarda ortaya çıkan birçok vücut anatomisine aykırı her türlü giyim eşyası insanların vücutlarında kalıcı hasarlara yol açmıştır. Düşük belli pantolonlar buna ilk örnektir. Gerek kadınlar, gerek erkekler ilk başlarda çok severek giyinse bile sonrasında sıkıntılarını yaşamışlardır. Hareket alanınızı kısıtlayan, nefes almanızı zorlaştıran, kan dolaşımınızı etkileyen kıyafetlerden uzak durmanızda yarar vardır. Bolluk derecesi de yine hareketlerinizi kısıtlayacak şekilde olmamalıdır. Omuzlarınızdan düşen, kollarınızdan sarkan bolluktaki kıyafetlerde hareket alanınızı etkiler. Daima vücudunuza uygun rahat kıyafetlerle günü zinde geçirirsiniz. Beden ne kadar rahatsa zihinde o derece rahat olur.

Şimdi, neden giyinmemiz gerektiğini biliyoruz? O halde bedenimizi dinlemeye!

Bir önceki yazımız olan Nokta Çalışması başlıklı makalemizde biristek, dersleri ve eğitim hakkında bilgiler verilmektedir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir