Giyim Amacının Dışına Çıkarsa Moda Olur

Giyim Amacının Dışına Çıkarsa Moda Olur

Giyim bir ihtiyaçtır. İnsanlık tarihi boyunca eskidir giyinmek. Dış etkilerin getirdiği sebeplerden dolayı ve örtünme ihtiyacından giyiniriz. Ancak zamanla doğadan aldığımız renkler, desenler ve zihnimizdeki düşünceleri kumaşlar üzerine dökmeye başladık. Böylece ortaya ihtiyaçtan doğan sanatlar konuştu. Bu şekilde moda ortaya çıktı. Her tarihte insanlar mutlaka süslenerek giyinmişlerdir. Gerek yakalarına taktıkları bir iğne, gerek süsledikleri nakışlı manşetlerle daima giyinmenin sanatını yani moda tarafını kullanmışlardır tarihler boyunca. Ancak bugün moda alanında geldiğimiz nokta çok farklı bir boyuta geçti. Sahnelere taşındı, defileler yapıldı. Renkler, desenler, doğanın tüm gücü ile görsel şovlar hazırlandı. Moda haftalarında görücüye çıkan her türlü kıyafet giyinmek amacının dışına çıktı. Bir konuyu ele alarak farklı objeler ile giyinmenin ötesine geçerek sanatı şova dönüştürenleri gördük. Bunun için defilelerde sergilenen kıyafetler giyinme ihtiyacından öte bir temayı işleyerek izleyiciye mesaj vermesidir. Ama kendi zihinlerimizdeki kalıplara uymadığı zaman defilelerde yer alan kıyafetlerin giyinmeden ötesi olduğunu düşünemiyoruz.

moda şov

O halde şunu söyleyebiliriz; defilelere konu olan koleksiyonlar giyinmenin dışında bir sanatsal çalışma, bir şov olduğunu vurgulama amaçlıdır.

Bir önceki yazımız olan Nokta Çalışması başlıklı makalemizde biristek, dersleri ve eğitim hakkında bilgiler verilmektedir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir