Etnik Desenleri Çok Seveceğiz

Etnik Desenleri Çok Seveceğiz

İlk işlediğim etamin desenli tablom geliyor aklıma. Yine çocukluk yıllarıma dönüyorum. Ortaokulun ilk sıraları, el sanatlarının ilk dersleri ve o heyecan hiç mi çıkmaz küçük kızın yüreğinden. Öğretmenimin verdiği ilk ders etamın işleme. Nasıl olur bir karelere böyle güzel ve renkli desenler işlenir. Altı üstü çarpı yapıyorsun. Ama ortaya sanat çıkıyor. Zamanla sanatı zaanata dönüştüren Anadolu kadını ne çok işlemiştir etamin seccadeler, tablolar, yaygılık yastıklar, sandık örtüsü ve daha fazlası. Çünkü o zamanlar dolaplar yok. Yüklük var ve her biri örtülmeli hem de el emeği, göz nuru örtülerle. Etnik desen deyince aklıma gelenlerin başında gelir etamin işleme ve kesinlikle eskimeyecek.

Sonra birden aklıma şile bezi üzerine işlenmiş nakışlar geliyor. Çok daha gerisine gidersem annanemin annanesinin işlediği dokuma örtüler. Hepsi etniğin kökünü kazıyor beynime. Sanırım biz bu yüzden dönem dönem eskiyi üzerimizde taşımayı seviyoruz. Etnikte yaşanmışlık hissi var. O doku, o koku asırlardır sürüp gitmekte ve böylece hiç eskimeden devam etmekte.

2016 etnik desen sezonu olacak ve biz sanki dün gibi hayatımızda taşıyacağız. Hiç zorlanmadan dolabımızı ve tüm kıyafetlerimizi etnikle süsleyeceğiz.

sik-etnik-desenli-cantalar-markaTakılar,

2016-Etnik-desenli-çanta-modelleriÇantalar,

FO13247272etnik-desenli-uzun-kollu-gomlek-c7717cGömlekler,

Etnik-Desenli-Elbise-Modelleri-3Elbiseler,

etnik-desenli-hirkalarHırkalar ve daha fazlasını yaşayacağız 2016 sezonunda. İster maskülen, ister feminen, ister spor giyinin etniği her halükarda taşırsınız hayatınızda. Hazırlanın güzel bir zaman yolculuğu bizleri bekliyor. Çok seveceğiz ve modası geçse bile sürekli kullanacağımız parçaları toparlamaya gidiyoruz.

Nostaljiyi severiz, çünkü yaşanmışlık var üzerinde. Kokusu, dokusu, rengi her birimizde anılar canlandırır. Bak yine gözümün önüne geldi. Annamenin sedir üzerindeki yastıklarda işli nakışlar, yüklükteki o örtü, duvardaki çerçeve içerisindeki tablo, sandığın üzerini süsleyen o örtü. Bak! Bir bir gözümün önünden geçti bir şerit gibi… O yüzden severiz biz etniği, etnik desenli, etnik kokulu her şeyi.

Bir önceki yazımız olan Nokta Çalışması başlıklı makalemizde biristek, dersleri ve eğitim hakkında bilgiler verilmektedir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir