Düzenli Yaşam için İlk Gün

Düzenli Yaşam için İlk Gün

Bir önceki yazımda spor, düzenli beslenme ve düzenli uykudan bahsettim. Bunları düzenli olarak uyguladığım zaman çok faydasını gören ben daha sonra düzensiz bir hayata geçtiğimde ne kadar sıkıntılar getirdiğini gördüm. Bu yüzden artık daha istikrarlı bir şekilde adım adım ilerleyerek hem kilo vereceğim, hem uykularımı düzenleyeceğim, hem de  zinde kalmak için sporumu yapacağım. Şunu asla unutmayın! Çevrenizdeki insanların size ilk söylediği şey “ama kilo sana yakışıyor” demeleri… Her insanın boyuna göre vücudunun kaldıracağı bir kilo vardır. Vücut kitle indeksi denen bir olay var ve bunu hesaplayarak ideal kilonuzu bulmalısınız. Peki vücut kitle endeksi nedir? Vücut ağırlığı ile boyun metre karesine göre hesaplanarak ortaya çıkan idela kilodur. Benim şuan kilom 64, boyum 1.50 boyuma göre oldukça fazla kiloluyum.

AdsızBoy, kilo ve cinsiyeti yazdığım zaman olması gereken kilomun 43 olduğunu söylüyor. Bu erkekte  48 kilodur. Çünkü erkeklerde kas oranı fazla iken kadınlarda yağ oranı fazladır. Yani, hanımlar hayata 1-0 yenik başlıyoruz 🙂 43 kilo belki az olabilir. 18 yaşında 46 kilo ve 36 bedendim. Benim kendim için ulaşmak istediğim kilo 50’dir. Önümüzde uzun bir süreç var ve 14 kio atmalıyım. İlk hedef 64’ten 60 düşmek ve her hafta tartılarak buraya not düşeceğim. Böylece sizlerde benimle birlikte görmüş olacaksınız. 2 sene önce başladığım ve 7-8 aydır bıraktığım sporuma 11 Ekim 2014 tarihinde tekrar başladım. Gidip geldiğim yer uzak olduğu için 4 saatlik spor seansımı 2 güne sığdırarak biraz sınırları zorlamayı denedim ve ilk  gün benim için süper geçti.

Sporla birlikte düzenli beslenmekte önemli bunu asla atlamıyoruz. Özellikle sıkı bir kahvaltı olmazsa olmazlarımızdan. Cumartesi sabah ben bunu atladım. Sabah erkenden uyanmaktı niyetim aslında 🙂 uyandığımda saat 9:00 olunca hemen yataktan fırladım bir tane muz yiyerek hazırlandım ve meyvemide yanıma alarak gidişi 2 kilometre olan spor merkezine ulaştım. 2 kilometre aslında çok değil. Ancak, gittiğim yer biraz yokuş olunca malum biraz yorabiliyor. Ama o kadar kararlıyım ki; hiçbir şey beni yıldıramayacak gibi duruyor bu sefer. Evet, spor merkezine geldim.

İlk seans 10:30 step 1 saat… Peki, düşüncelerim neler? Birçok kişi yorucu desede benim için muhteşem geçti. İnanılmaz ter attım, Elbette karın kaslarım yandı ve vücudumda ağrılar oluştu. Sonucunda vücuttan attığım toksinler ve hareket etmemle birlikte hiçbir gerginlik hissetmiyordum. İlk seanstan sonra 1 saatlik aram vardı. O sırada

nar-mucizesi-faydalari-saymakla-bitmiyorBir kaba yarım ayıkladığım nar,

mandalina_1350732 tane mandalina, (hepinizi kucaklıyorum 🙂 )

Elma-Kurdu-crop1 tane yeşil elma tüketerek vücudumu aç bırakmadım. Bu kadar meyve depoladıktan sonra diğer seansı atlatmak daha kolay oldu. Belki bu kadar meyve fazla diye düşünebilirsiniz. Ancak gidip geldiğim yer uzak ve bu kadar spor yapınca enerji harcıyorum sonrası elim ayağım titriyor. Peki, spor çıkışı ne oluyor? Bir markete girerek çikolata alıp giderken yiyorum. Bunu yapmaktansa seans arasında meyve tüketmek daha mantıklı.

Step sonrasındaki senasım 12:30’da 45 dakika pilates, ancak seanslarda 4 kişi olmadığı takdirde farklı bir spora alıyorlar. 3 kişi olduğumuz için aynı saatte kondisyon olan seansa katıldım. Biraz yorgun hissetsemde dinçtim. Bisiklet, mekik aletleri derken, yürüyüş bantında 3, 6, 9 adımlarla aşama aşama hem yürüdüm, hem de tempolu koştum. İlk gün benim için kesinlikle anlatılmaz derecede güzellik yaşadım. Rahatlamanın verdiği mutlulukla eve geldiğimde sadece biraz dinlenmeye ihtiyacım vardı. Bugün kahvaltı edemediğim için eve geldiğimde kahvaltı ederek 1 saat kadar uyudum. Uyandığımda fazlasıyla toktum ve günü gece 1 kase yoğurtla kapattım. İlk başlangaca göre planımı tam oturtamasam da benim için harika başlangıç oldu. Her gün yediklerimi ve yaptığım sporları buraya aktarmaya devam edeceğim. Bir sonraki günde neler olmuş onlara bakalım.

Bir önceki yazımız olan RESİM VE TASARIM YAPMAK ARASINDAKİ FARK başlıklı makalemizde arasındaki farklar, eğitimi ve ilk ders hakkında bilgiler verilmektedir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir