Doğru Giyinmenin Kuralı mı Olur?

Doğru Giyinmenin Kuralı mı Olur?

Olgunlaşma Enstitüsü’nde doğru giyinmenin kuralları adlı bir sunum vardı. Teknik çizim, temel tasarım ve üretim bölümü başkanı hocalarının hazırladığı bu sunuma katılmamız istendi, bizde katıldık. Çoğumuzun bildiği şeyler söylendi. Sadece okulda ne gibi faaliyetler olduğunu bilmeniz burada eğitim almak isteyip istememeniz noktasında faydalı olabilir. Şunu da söyleyim. Her ne kadar moda ve giyim adına bir şeyler biliyor olsak da eğitim alırken bazı prosedürler olması gerektiği için yapmak durumunda kalıyoruz.

Mesela benim şahsıma kalsa kadın terziliği öğrencisi olarak, okulda 5 gün boyunca dikiş dikmek isterim. Ama bize kalmıyor 🙂

Peki, sunumda neler söylendi?

“Doğru giyinmek” kelimesini çok sık duymuşsunuzdur. Vücut oranlarına uygun giyinmenin detayları aktarıldı. Bunlar şu şekildedir;

  1. Toplum.
  2. Kültür.
  3. Cinsiyet.
  4. Yaş.
  5. Kültür.

Elbette son yıllarda bunlar çokça yer değiştirmeye başladı. Feminen giyinen erkekler, maskülen giyinen kadınlar gördüğümüz gibi toplum içerisinde belirli çizgiler ve kurallar aşıldı. Bana göre iyi olmaya başladı. Bu değişimin sonunu merak edenlerdenim. Belirli kalıplardan sıyrılmak farklılıklar ve karakteristik özellikleri ortaya çıkartıyor.

Renk uyumu, çizgili kumaşların kullanımı, kıyafette kesikli parçaların tercih edilmesinin ne gibi illüzyonlar yaratacağı aktarıldı.

Mesela cilt rengi ve saç rengine uygun giyimin doğru orantılanması kişide iyi bir illüzyon yaratacağını aktardı.

Beyaz tenli bir kişi aynı zamanda siyah saçlıysa o kişi esmerdir ve bu kişilerin soğuk renkler tercih etmesi görüntüyü iyileştirir gibi aktarmalar yapıldı.

Bence bu illüzyon çok iyi bir illüzyondur. Kendimden biliyorum. Ben çok beyaz tenliyim ama aynı zamanda esmerim. Kaşlar, kirpikler, gözler siyah. Ve bende hiçbir zaman sıcak renkli kıyafetler iyi durmuyor. Daha solgun, daha kalitesiz duruyor. Mor renginin çok koyu olanını tercih ederken leylak renklerden kaçıyorum. Ne zaman soft bir renk tercih edecek olsam cildimi hastalıklı gösteriyor.

Yine sarışın olan biri sıcak renkleri tercih ederek iyi bir görünüm elde edebilir. Mesela sarışınlara soft renkler çok yakışır. Bordo değil ama nar çiçeği rahatlıkla kullanabilirler.

Çizgili kumaşları boyuna kullandığımız zaman uzun, enine kullandığımız zaman geniş, verevine kullandığımız zaman daraltan görüntüler elde edilir.

Bunun gibi çeşitli ve geniş bir sunum oldu. Renkler, desenler, tarzlar hakkında fazla bilgisi olmayan ya da az olan kişiler için ideal bir sunumdu.

 

Bir önceki yazımız olan Özgürlük Yolunda başlıklı makalemizde biristek, film ve özgürlük yolunda hakkında bilgiler verilmektedir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir